Wady zgryzu to nie tylko estetyka…

 

Często wydaje się, że wady zgryzu to tylko względy estetyczne. Pacjenci nie podejmują leczenia, tłumaczą, że im to nie przeszkadza. Każdego z moich pacjentów uświadamiam,że…..

Zgryz to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcja. Nieleczone wady zgryzu prowadzą do przeciążeń zgryzowych ( zbyt dużej siły na zębach) co prowadzi do zaniku kości i dziąsła, a to coraz większego rozchwiania zębów, a w konsekwencji ich utraty.

wada zgryzu -> recesja, zanik kości -> choroby przyzębia-> słaba stabilność w kości -> utrata zębów

 

Zrzut ekranu 2016-07-07 21.58.49

 

Na  zdjęciu numer 1 pacjentka w wieku 45 lat. Zdjęcie przedstawia zęby w zgryzie, po prawej stronie. Widoczny zgryz krzyżowy boczny, polegający na odwrotnym zaguzkowaniu zębów w odcinku górnej i dolnej piątki i szóstki.

 Nieleczone wady zgryzu powodują niszczenie zębów oraz przyzębia (dziąsła, kości). Przeciążenia zgryzowe pociągają za sobą negatywne konsekwencje, nie zawsze zauważalne od razu dla pacjenta.

U pacjentki w wyniku braku leczenia ortodontycznego wystąpił zanik kości( mniej kości), recesja ( mniej dziąsła) w obszarze tych zębów, są one również leczone kanałowo.

Zdjęcie numer 2 to dwudziestoletni syn tej samej pacjentki. Tym zdjęciem chce potwierdzić, że część wad zgryzu dziedziczymy po rodzicach, jak również to, że nie od razu widoczne są konsekwencję wad zgryzu. Brak podjętego leczenia spowoduje takie same konsekwencje jak u rodzica. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak szybko się to wydarzy, oraz jak zaawansowana będzie recesja oraz zanik kości, który w skrajnej sytuacji może doprowadzić do utraty zęba.

Zrzut ekranu 2016-07-06 00.11.26

zdj.1

Zrzut ekranu 2016-07-05 23.54.46

zdj.2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016 by Anita Walczak. All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461