Witaj,
Jesteś na moim blogu z pewnością, aby zapoznać się z tematem profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej. Jest to trudny temat, zwłaszcza gdy w naszym kraju mało osób zdaje sobie sprawę z profilaktyki chociażby ortodontycznej, jakże oczywistej. Z przykrością obserwuje, że Polacy jednak wolą leczyć niż zapobiegać.
W ostatnich latach kładzie się coraz większy nacisk na badania kontrolne oraz zdrowy styl życia. Coraz więcej osób publicznych angażuje się w promocję zdrowia, jednak nie wiele się mówi o profilaktyce stomatologicznej. Sytuację dodatkowo pogarsza brak państwowego programu profilaktyki próchnicy oraz słabo rozwinięta stomatologia świadczona przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dlatego, ten blog, jest kroplą w morzu potrzeb. Będę pisała o profilaktyce chorób zębów i dziąseł, o tym jak czyścić zęby, jakie szczoteczki wybierać, o zabiegach stomatologicznych, o tym jak wybrać dobrego stomatologa i higienistę, o profilaktyce próchnicy u dzieci, o stomatologicznych problemach kobietach w ciąży, innymi słowy -stomatologia od kuchni.
Sama kilkanaście lat temu nie wiedziałam o istnieniu kogoś takiego jak Higienistka, mimo że zawód w Polsce istnieje od ponad 40 lat, a na świecie od ponad 100 lat. W momencie podejmowania decyzji na jaki kierunek studiów iść nie do końca wiedziałam jak może wyglądać moja praca z pacjentami. Zniechęcana przez rodziców do zawodu higienistki poszłam na dwa zupełnie różne kierunki studiów, bardzo szybko podjęłam decyzję,który zawód chcę wykonywać w przyszłości.Na uczelni medycznej od razu poczułam się jak ryba w wodzie, poświęcając się temu co robię w stu procentach. Uważam, że dzięki temu, że wykonuję swoją pracę z pasją zaszłam o wile dalej , łatwiej też radzę sobie z przeciwnościami.
Gdy w nowo poznanym gronie znajomych mówię jaki zawód wykonuje, zapada niezręczna cisza.
Po której ktoś w końcu zadaje pytanie: A czym zajmuje się higienistka ?
Często mylona z pomocą dentystyczną czy pielęgniarką. Sama kilkanaście lat temu tak do tego podchodziłam.
Praca higienistki obejmuje dwa główne obszary: edukację oraz profesjonalną profilaktykę.
Higienistka jest specjalistką w zakresie wykonywania zabiegów profilaktycznych m.in. scalingu (usuwania kamienia), piaskowania, fluoryzacji, wybielania zębów. Drugim ważnym obszarem pracy jest edukacja pacjenta jak zapobiec próchnicy oraz chorobą przyzębia. Wykonuje instruktaże, dobiera indywidualnie artykuły do higieny jamy ustnej, motywuje.
Takie pytania jak i wiele rozmów z znajomymi, rodziną i pacjentami na temat mojej pracy skłoniły mnie do działania. Widzę ogromną potrzebę promowania naszego zawodu, potrzebna jest dobra edukacja społeczeństwa w zakresie dbałości o zdrowie jamy ustnej. Mimo wielu ogólnopolskich akcji, mało kto wie jaki jest wpływ chorób jamy ustnej na ogólny stan zdrowia.
Często słyszę poniższe przekonania:
,,Jedna ciąża, jeden ząb. Mam słabą kość, dlatego psują mi się zęby. Zęby mi poleciały w ciągu miesiąca. Całe życie leczę zęby. Paradontozę odziedziczyłem po babci. Mam kamień ponieważ taką mam wodę w domu.’’
Są to błędne przekonania na temat zębów, chcę uświadomić każdego czytelnika , że to nieprawda. Dobra profilaktyka i higiena jamy ustnej pozwala na utrzymanie zdrowych zębów przez całe życie.
Zachęcam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w życiu bloga, będzie ciekawie!