Czemu warto myć zęby? Czym jest kamień nazębny, jak powstaje i do czego prowadzi?

DSC05180

zdjęcie zębów z kamieniem oraz osadem przed czyszczeniem

DSC05191

zdjęcie zębów po czyszczeniu

Dla większości ludzi jedyną motywacją do mycia zębów jest pozbycie się tak zwanego kapcia z ust o poranku, strach przed wizytą u stomatologa i pragnienie posiadania białego lśniącego uśmiechu.

Prawdę mówiąc każda motywacja jest dobra więc myjcie zęby w imię każdej nawet najbardziej wyimaginowanej . Ale co się stanie kiedy śmiertelnie;) obrazimy się na szczotkowanie? Przecież do nieprzyjemnego odczucia o poranku po jakimś czasie na pewno można się przyzwyczaić.

Otóż w życiu najważniejsze jest zdrowie i to właśnie o nie chodzi w szczotkowaniu. Dzięki regularnemu szczotkowaniu dbamy o zdrowie nie tylko całej jamy ustnej, ale o cały organizm. Z uporem maniaka będę przypominała w każdym możliwym miejscu, że człowiek składa się z naczyń połączonych, więc zły stan zębów wpływa na stan reszty organizmu.

W tym miejscu przypomnę też, iż optymalnie należy myć zęby miękką szczoteczką, dwa razy dziennie, po trzy minuty.

Pewnie zdarzyło się wam na przykład w trakcie silnego ataku grypy nie myć zębów przez dwa dni lub więcej. Wydawać by się mogło, że po takiej przerwie dokładne szczotkowanie załatwi sprawę. Niestety nie jest to takie proste. Zgromadzone na zębach resztki pokarmu po upływie doby przywierają do powierzchni zębów i twardnieją. Powstaje kamień nazębny, którego nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie używając nawet najtwardszej szczoteczki i mocno ściernej pasty. Sytuacja będzie się pogarszać razem z przedłużającym się zwolnieniem z higieny jamy ustnej. Kolejne warstwy płytki będą zbierać się na zębach i w szczelinach między nimi. W skrajnych przypadkach doprowadzi to do zupełnego zaklejenia ich. Ale to będzie dopiero początek złej sytuacji w jamie ustnej. Kamień nazębny zbierający się przy dziąsłach niszczy je. Dziąsła zaczną się obniżać i odchylać od zęba ,a zanim również zanika kość co prowadzi do paradontozy. W wyniku namnażania się bakterii oraz coraz większej ilości kamienia pojawią się stany zapalne przyzębia,próchnica. Jeśli w tym momencie się nie ockniesz grozi ci utrata zębów i akceptacji społecznej.

Jest to ostatni moment by udać się na wizytę higienizacyjną oraz podjąć leczenie i przeprosić się ze szczoteczką oraz pastą.

Mam nadzieje że myśl o tym co was czeka doda wam zapału przy regularnym szczotkowaniu. Życzę dobrej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016 by Anita Walczak. All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461