Co ma wspólnego kamień z czajnika z zębami ?
Paskudny, kredowy osad w czajniku, powszechnie znany nam jako kamień, jest bardzo uparty i trudny do usunięcia. Czy to ten sam kamień, który odkłada się na zębach ?
Kamień niszczący urządzenia domowe to nic innego jak wytrącone związki wapnia i magnezu. W trakcie podgrzewania (np. w czajniku) tworzą wapienny osad. Po wyschnięciu na powierzchni zlewu, w kabinie prysznicowej lub w wannie zostawiają białe naloty i zacieki. Sposobem na jego usunięcie jest ocet czy sok z cytryny.
Kamień z wody, nie ma nic wspólnego z kamieniem nazębnym.
Powstanie kamienia na zębach zawsze poprzedza gromadzenie płytki nazębnej ( resztek jedzenia) na powierzchniach zębów i dziąseł.
Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii oraz i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.
Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym.
Pamiętaj,że twardość wody nie ma znaczenia, w profilaktyce chorób jamy ustnej. Czynnikiem determinującym powstanie kamienia nazębnego jest jakość codziennej higieny jamy ustnej (dokładność, systematyczność, technika mycia, wybrane artykuły).
Dodaj komentarz