Co ma wspólnego kamień z czajnika z zębami ?

Paskudny, kredowy osad w czajniku, powszechnie znany nam jako kamień, jest bardzo uparty i trudny do usunięcia. Czy to ten sam kamień, który odkłada  się na zębach ?

Kamień niszczący urządzenia domowe to nic innego jak wytrącone związki wapnia i magnezu. W trakcie podgrzewania (np. w czajniku) tworzą wapienny osad. Po wyschnięciu na powierzchni zlewu, w kabinie prysznicowej lub w wannie zostawiają białe naloty i zacieki. Sposobem na jego usunięcie jest ocet czy sok z cytryny.

Kamień z wody, nie ma nic wspólnego z kamieniem nazębnym.

Powstanie kamienia na zębach zawsze poprzedza gromadzenie płytki nazębnej ( resztek jedzenia) na powierzchniach zębów i dziąseł.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii oraz  i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym.

Pamiętaj,że twardość wody nie ma znaczenia, w profilaktyce chorób jamy ustnej. Czynnikiem determinującym powstanie kamienia nazębnego jest jakość codziennej higieny jamy ustnej (dokładność, systematyczność, technika mycia, wybrane artykuły).

 

kamień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2016 by Anita Walczak. All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl