10 faktów na temat próchnicy.

 1. Próchnica jest chorobą bakteryjną.

Powstaje w wyniku przekształcenia przez bakterie cukrów, które są w resztach pokarmowych pozostawionych na zębach na kwas, który niszczy strukturę zęba.

Bakterie+Węglowodany+Czas= Próchnica

      2. Próchnica jest chorobą zakaźną.

Próchnica z jednego zęba przechodzi na kolejne. Najlepiej jest to zauważalne w miejscach styku czyli pomiędzy zębami. Jeśli jest próchnica na jednym bardzo szybko pojawi się na drugi. Dlatego ważne jest wyleczenie wszystkich zębów, bo inaczej to zamknięte koło.

Pamiętajcie, żeby nie oblizywać łyżeczek oraz smoczków waszym dzieciom, bo tu również następuje transport bakterii próchnicotwórczych. Taka sama zasada działa przy całowaniu partnera.

 1. Nieleczona próchnica nieregularnie rozwija się przechodząc w coraz poważniejsze etapy.

Nie mamy żadnej zasady według, której wyliczymy jak duża będzie próchnica za miesiąc za 3 miesiące lub za rok. U każdego nieleczony proces próchnicy postępuje w nieprzewidywalnym tempie.

 1. Ząb zaatakowany próchnicą nie zawsze boli.

Próchnicy zaczyna rozwijać się najpierw w zewnętrznej tkance zęba- szkliwie. Jest ona w tym momencie zupełnie nie bolesna. Następnie atakuje w głąb zęba- czyli zębinę, która nie zawsze jest bolesna. Ból pojawia się w momencie, gdy dojdzie do żywej tkani zęba- miazgi, ale wtedy już jest za późno na wypełnienie, ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego. Dlatego ważne są wizyty kontrolne.

 1. Próchnica szybciej rozwija się w zębach mlecznych.

Jest tak dla tego, że zęby mleczne są mniejsze, próchnic szybciej przechodzi przez kolejne tkanki zęba. A poza tym większość dzieci przyjmuje dużo cukrów w pokarmie.

 1. Pierwotną przyczyną próchnicy jest płytka nazębna.

Jeżeli zęby są dobrze oczyszczane, nie zalega jedzenie to bakterie nie mają pożywki do produkcji kwasów.

 1. Toczący się proces próchnicowy w zębie ma wpływ na cały organizm.

Stany zapalne w jamie ustnej mają wpływ na cały organizm m.in. serce. Zwłaszcza, gdy obejmuje żywą tkankę zęba.

 1. Próchnica ma różny kolor.

Większość z nas wyobraża sobie próchnicę w kolorze czarnym- tak jest w większości przypadków, ale nie zawsze. Czasem ma kolor brązowy, szary, żółtawy lub kredowo biały.

 1. Nie zawsze jest widoczna gołym okiem oraz na zdjęciu rtg.

Aby zauważyć próchnicę w pierwszym etapie potrzebne jest często użycie mikroskopu i lup, które powiększają obraz. Samo zdjęcie pantomograficzne również nie wystarczy jest tylko jednym z narzędzi diagnostycznych w rękach lekarza.

 1. Próchnicę usuwamy z zęba mechanicznie.

Próchnicę usuwamy w znieczuleniu miejscowym mechanicznie za pomocą wiertła stomatologicznego, zakładając w to miejsce wypełnienie.

Zrzut ekranu 2016-07-03 16.17.31

Zrzut ekranu 2016-07-03 16.17.26

Jedna odpowiedź do “10 faktów na temat próchnicy.”

 1. Tomek pisze:

  Dziwi mnie, że wielu dentystów nie dostrzega próchnicy. Ostatnio przeprowadzałem się do innego miasta co wymusiło na mnie zmianę stomatologa. Przed samym wyjazdem byłem na wizycie kontrolnej na której mój stary stomatolog nie zauwazył żadnych nieprawidłowości. Ciekawostką jest to, że po 6 miesiącach na kolejnej wizycie kontrolnej w nowym miejscu higienistka poinformowała mnie o 5 zaawansowanych ubytków. W pierwszej chwili pomyślałem, że mnie naciąga.! Zastanawiałem się kim ona jest? Pomoc dentystyczna, pielęgniarkaa czy sprzątaczka, bo nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką profesją. Dla mnie fachowcem był dentysta. Jednak po krótkiej rozmowie zmieniłem zdanie. Higienistka mogła uczyc mojego starego stomatologa. Rozwiała moje wątpliwości pokazując dokumentacje fotograficzną. Omówiła wszystkie problemy ortodontyczne i pokazała coś niesamowitego-jak myć i nitkować zęby. Wydawało się oczywiste ale przez całe życie robiłem to źle co sprawiło że mam poniszczone zęby od złej szczoteczki.
  Nadal jednak nie rozumiem na czym polegał problem z rozpoznaniem próchnicy u starego dentysty? Czy próchnica mogła rozwinąć się tak szybko? A może lekarze robią tylko to co jest konieczne?
  A może zaraziłem się próchnicą od partnerki w czasie pocałunku? 🙂 Poważnie to jest możliwe? Trzeba myć zęby po całowaniu? a moze przed?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016 by Anita Walczak. All rights reserved.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl
Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 446 Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461 Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /usr/home/anitawalczak/domains/sztukamyciazebow.pl/public_html/wp-includes/plugin.php on line 461